Základní principy práce s RealMedia formáty


Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 22.12.2006 Kategorie: Webcasting

Víte, že umístění videa na internetovou stránku nemusí být neřešitelný problém? Musíte pouze vědět jaké formáty v současné době existují, které by se pro Vaši činnost hodili nejvíce a co k provozování videa pomocí technologie streaming potřebujete.


RealVideo soubory a Metasoubory

RealVideo systém používá několik typů souborů, kde každý je identifikován specifickou koncovkou názvu souboru. Tyto soubory a jejich koncovky jsou:

 • RealMedia klip (.rm) - Video a audio kódované do formátu RealVideo. Tento soubor lze vytvořit pomocí RealVideo Encoderu a poskytovaný prostřednictvím RealServeru. Sobory tohoto typu obsahují možnost vícenásobného streamování, zahrnující zvuk, video, obrazové mapy a události.
 • RealVideo metasoubor (.ram) - Soubor který spojuje webovou stránku s jedním nebo více RealVideo klipy. Metasoubor je umístěn na webovém serveru a je propojený s Webovou stránkou. Metasoubor obsahuje URL jednoho nebo více klipů lokalizovaných na RealServeru.
 • RealPlayer Plug-in metasoubor (.rpm) - Stejný jako metasoubor, ale používaný s RealPlayer Plug-in pro internetové prohlížeče Netscape Navigátor a Internet Explorer 3.0 a vyšší.
 • RealAudio klip (.ra) - Zvuk zakódovaný pro RealAudio formát. Tento soubor je vytvořený pomocí RealAudio Encoders a spustitelný v RealPlayeru, RealAudio Playeru a RealServeru.

Převedení souborů videa nebo audia do formátu RealMedia

K této činnosti lze využít program RealProducer, který je zdarma ke stážení na serveru společnosti RealNetworks. Tento velmi jednoduchý prográmek se zcela intuitivním ovládáním umožňuje rychlým způsobem převést formát videa AVI na formát RealVideo - RM. Podobně je tomu se zvukovým souborem WAV -> RA.

Převod formátů lze uskutečnit ve třech krocích:

 • Stačí ve vstupní části vybrat již natočený soubor videa nebo audia.
 • Ve výstupní části zvolit umístění kam nový převedený soubor uložit.
 • Kliknout na tlačítko ENCODE.

RealProduce

Samozřejmě, že RealProducer disponuje celou řadou možností nastavení:

 • Výběr pro jaký druh připojení bude soubor určen.
 • Nastavení kvality zvuku.
 • Nastavení kvality obrazu.
 • Volba verze video kodeku.
 • Nastavení rozměrů videa atd.
Můžete využít originálního průvodce práce s RealProducerem.


Umístění souboru videa na internet

Máte dvě možnosti jak přistupovat k souborům formátu RealMedia.

 • Můžete soubory nahrát prostřednictvím FTP klienta na server a udělat na ně odkaz.
 • Nebo je umístíte přímo do HTML stránky.

Každopádně pro profesionální řešení je zapotřebí RealVideo Server, který umožňuje přístup více uživatelů k jednomu zdroji videa. Tento server potom zajistí komunikaci s cílovými počítači a plynulé vysílání dat. Na straně uživatele již stačí jen nainstalovat přehrávač zvoleného formátu a vyhledat adresu vysílání.

Přístup k RealVideo klipu

Následující obrázek ukazuje komponenty RealVideo systému pro poskytování klasického RealVideo klipu. Čísla na obrázku ukazují postupné kroky, které jsou popsány níže.

Přístup k RealVideo klipu

 1. Internetový prohlížeč zobrazí webovou stránku, která obsahuje odkaz na metasoubor.
 2. Uživatel klikne na odkaz. Internetový prohlížeč si vyžádá metasoubor z webového serveru.
 3. Webový server doručí metasoubor internetovému prohlížeči. Na základě souboru .ram, webový server nastavý MIME typ na audio/x-pnRealAudio. Pro soubory .rpm bude nastaven MIME typ na na audio/x-pnRealAudio-plugin.
 4. Internetový prohlížeč vyhledá MIME typ v metasouboru a na jeho základě spustí přehrávač RealPlayer a prochází metasoubor.
 5. RealPlayer načte první URL adresu z metasouboru a požádá o ní webový server.
 6. RealServer začne streamovat požadovaný RealVideo klip do přehrávače RealPlayer.

Poznámka: Internetový prohlížeč nasměruje URL z RealVideo do RealPlayeru. RealPlayer nevyžaduje internetový prohlížeč. Uživatelé mohou vložit URL soborů .ra, .rm nebo .ram přímo do RealPlayeru.

Přístup k synchronizovaným multimédiím

Synchronizovaná multimédia pracují obdobně jako RealAudio nebo RealVideo, s jedním mezistupněm navíc mezi přehrávačem a internetovým prohlížečem.

Následující obrázek ukazuje komponenty RealVideo systému používané k poskytování typických RealVideo synchronizovaných multimediálních prezentací.

Synchronizovaná multimédia

 1. Internetový prohlížeč zobrazí webovou stránku, která obsahuje odkaz na metasoubor.
 2. Uživatel klikne na odkaz. Internetový prohlížeč si vyžádá metasoubor z webového serveru.
 3. Webový server doručí metasoubor internetovému prohlížeči. Na základě souboru .ram, webový server nastaví MIME typ na audio/x-pnRealAudio. Pro soubory .rpm bude nastaven MIME typ na na audio/x-pnRealAudio-plugin.
 4. Internetový prohlížeč vyhledá MIME typ v metasouboru a na jeho základě spustí přehrávač RealPlayer a prochází metasoubor.
 5. RealPlayer načte první URL adresu z metasouboru a požádá o ní webový server.
 6. RealServer začne streamovat požadovaný RealVideo klip do přehrávače RealPlayer.
 7. RealServer souběžně oznámí přehrávači RealPlayer kdy by se daná událost měla vyskytnout.
 8. Přehrávač odešle URL pro zobrazení události výchozímu internetovému prohlížeči.