SEO versus uživatelé a vyhledávače


Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 03.12.2006 Kategorie: Optimalizace stránek

Víte jak vidí Vaše stránky internetové vyhledávače? Máte představu o tom jak vyhledávače fungují a jak probíhá hodnocení stránek. Tento článek ukazuje základní principy vyhledávačů a pokusí se objasnit některé důležité podmínky SEO.


SEO a uživatelé

Pokud dobře implementujete pravidla SEO na vytvořené stránky, které nebudou přívětivé pouze pro vyhledávače, ale budou atraktivní i pro uživatele, Vaší bonusovou výhodou budou kvalitně přístupné stránky.

Vyhledávací roboti vidí stránky přibližně stejně, jako když použijete prohlížeč LYNX. Na internetu si můžete vyzkoušet jak Vaše stránky v tomto prohlížeči vypadají. Stačí využít některý ze simulátorůtohoto prohlížeče. Tím také můžete příbližně zjistit jak jsou vaše stránky zobrazovány na mobilních telefonech či jiných alternativních zařízeních.

První větu tedy můžeme přepsat následovně: pokud se zavážete, že vaše stránky budou přístupné a srozumitelné pro uživatele tak lze říci, že budou přístupné i pro prohlížeče.

SEO a vyhledávače

Pokud se v současné době hovoří o internetových vyhledávačích, tak vývojáři budou mít na mysli GOOGLE a nevývojáři, tedy normální uživatelé internetu SEZNAM. Ve své podstatě je to jedno, protože se jedná prakticky o dva totožné nástroje, protože seznam využívá pro vyhledávání na internetu indexační databázi Googlu. Většina vyhledávačů pracuje přibližně na podobném principu, ale níže uvedené odstavce se budou vztahovat spíše ke Googlu a měli by Vám pomoci při budování atraktivních stránek.

Typy vyhledávačů

Rozdíl mezi katalogy (seznam.cz) a opravdovými vyhledávači je v tom, že data v katalogu jsou budována lidmi, kdežto data vyhledávačů jsou vystavěna na základě procházení internetových robotů sítí internetu.

Hlavním hlediskem pro pozitivní SEO je zlepšení postavení v internetovém vyhledávači.

Jak pracují vyhledávače

Jednoduše řečeno vyhledávač vyšle své roboty, aby procházeli od odkazu k odkazu, organizovali získaná data na základě textového obsahu procházených stránek. Vyhledávač pak využívá získané informace k řazení stránek podle řadících algoritmů v závislosti na vyhledávaných slovech uživatelů.

Jak pracují katalogy

Klasické katalogy lze přirovnat kartotékám v knihovně. Jsou zde zkompilované seznamy míst, které byly katalogu předloženy. Takže se ví co se v konkrétním seznamu nachází, a které položky se v konkrétní kategorii podle určitých slov mají vyhledat. Uživatel může procházet kategoriemi katalogu bez nutnosti vyhledávání podle vyhledávacích slov.

Google je klasický vyhledávací stroj. Využívá výsledků z Open Directory, ale převážná část je zajištěna vyhledávacími roboty a PageRanking algoritmem.

Yahoo nejdříve vyhledává ve svém vlastním adresáři a potom používá svého robota pro vyhledávač. Jedná se o příklad katalogového hybridu.

Více o Google

Mnoho webmasteru tvrdí, že Googlova indexační databáze nese zodpovědnost za většinu vyhledávacích výsledků. Je patrné, že Googolovo výsostné postavení nutí optimalizovat výsledky právě pro tento vyhledávač.

Pro webové vývojáře je štěstím, že Google se stal špičkovým vyhledávačem ani ne tak z důvodu chytrého marketingu nebo dalších neuživatelských triků, ale proto, že se jedná o vyhledávač založený na hledání kvalitního obsahu a kvalitních odkazů. Google vždy dodržoval, že co je dobré pro uživatele získává vysoké hodnocení ve vyhledávacích výsledcích.

V USA mají vyhledávače největší navázání na GOOGLE nebo YAHOO . Můžete se kouknout na Bruce Clayův graf vyhledávačů.

Originál naleznete na stránách: Search Engine Relationship Chart™

V Google máme sice k dispozici nástroj pro přidání adresy do jeho indexační databáze, ale hodnocení podléhá analýze. Pokud není google přiveden k Vaší stránce z jiného místa, tak nemůže nikdy získat vysoké hodnocení. Jednoduše řečeno se mu zdá, že Vaše stránka není až tak důležitá. Vložení stránky prostřednictvím nástroje AddURL, který se nachází na stránkách googlu zajistí automatické zaindexování, ale jedná se o poměrně zdlouhavý proces, protože to může trvat i několik týdnů. V minulosti SEO experti doporučovali, vkládat stránky pro indexaci, které jsou v hluboké struktuře Vašeho celého webu. Ale nyní GOOGLE disponuje nástrojem GOOGLE SITEMAPS, který znatelně zlepšuje rychlost zaindexování stránek, protože je mu předkládána celá struktura. Struktura GOOGLE SITEMAPS je podobná klasické mapě stránek.

Řadící algoritmus GOOGLU není znám. Zde je uvedeno pár informací o GOOGLU, které jsou dostupné:

 • Google získává data pro vyhledávání především pomocí svých robotů.
 • Google roboti vidí pouze zobrazený text na stránce.
 • Google indexuje následující soubory: html, pdf, ps, wk1, wk2, wk3, wk4, wk5, wki, wks, wku, lwp, mw, xls, ppt, doc, wps, wdb, wri, rtf, swf, ans a txt.
 • Index Googlu je vytvářen s důrazem na obsah stránek a popularitu odkazů. Jedním z faktorů, který je určující pro hodnocení Vašich stránek je kvalita a množství odkazů, které vedou na Vaše stránky, text v odkazech a v okolí odkazů.
 • Výsledky GOOGLU jsou ovlivněny více jak stovkou faktorů.
 • GOOGLE používá hodnocení (PageRang) jednotlivých stránek ve struktuře webu podle jejich důležitosti.
 • GOOGLE také provádí analýzu hypertextu k určení relevantnosti jednotlivých stránek závislosti na vyhledávacím dotazu.

V základu GOOGLE přiděluje PageRank podle toho kolik příchozích odkazů směřuje na danou stránku a o jaké kvalitě (popularitě). Vysoce kvalitní stránky mají vyšší PageRank. Google pak kombinuje hodnocení PageRank s analýzou hypertextu a hledá stránky, které jsou relevantní pro vyhledávání.

Google neustále mění svůj řadící algoritmus, aby odradil uživatele od podvodů. Nejlepší volbou pro dobré hodnocení ve vyhledávačích je vytvoření kvalitních stránek, které se nespoléhají na mezery v řadícím algoritmu. Jak se říká: "s poctivostí nejdál dojdeš."

Literatura:

 • Jill Whalen's High Rankings: Get advice on good writing for white hat SEO.
 • Bruce Clay's Search Engine Relationship Chart: Get a better idea how all of the search engines are related.
 • Jakob Nielsen's Alertbox The Power of Defaults (September 26, 2005): See how search engine users click the top of the SERPs entry more often than can be explained by relevancy ratings.
 • Jakob Nielsen's Alertbox When Search Engines Become Answer Engines (August 16, 2004): Find out how people use search engines to retrieve answers to their current questions.
 • Jakob Nielsen's Alertbox Information Foraging: Why Google Makes People Leave Your Site Faster (June 30, 2003): Read why, as it gets easier to find places with good information, users will spend less time visiting any individual Web site.
 • The IBM Accessibility Center: Discover numerous resources to assist you in learning about building accessible applications.