SEO v praxi


Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 17.11.2006 Kategorie: Optimalizace stránek

Mnoho uživatelů si v oblasti SEO klade několik základních dotazů. Zejména pak zda je optimalizace stránek pro jejich internetové prezentace vhodná. Jestli nestačí optimalizovat pouze některé stránky nebo jenom stránku úvodní.


Pro ilustraci si představme nějaký velký internetový portál velké firmy, která poskytuje mnoho informací o svých produktech či umožňuje nahlédnout pod pokličku své činnosti formou dobře míněných rad a návodů. Hlavní stránka takového webu může být vstupní branou pro získání informací a většinou bývá první, kterou internetový vyhledávač jakým je například google nalezne.

Pokud takovou stránku vyhledávač nalezne můžeme být spokojení, protože návštěvník si určitě odnese nové informace. Nicméně hlavní stránka není jedinou z celého webu. Musíme si uvědomit, že pokud se nám podaří přesvědčit internetové vyhledávače, že každá stránka naší internetové prezentace je důležitá, potom uživatelé mohou přicházet přímo ke konkrétně hledaným informacím. Někdo může namítnout, že jeho web obsahuje interní vyhledávání a uživatel jeho prostřednictvím najde také co hledá, ale mnoho uživatelů dává přednost externím internetovým vyhledávačům a jde přímo na konkrétní stránku.

Například uživatel hledá návod na ošetření dubového nábytku. Zadá do vyhledávače výraz „ošetření dubového nábytku”. Je sice pěkné, že máte z optimalizovanou titulní stránku, ale pokud vyhledávač neukáže konkrétní stránku, která obsahuje konkrétní informace právě o ošetření dubového nábytku mezi prvními deseti, tak interní vyhledávání je Vám k ničemu.

Dobré SEO spočívá v optimalizaci všech stránek webu. Pro vyhledávače pak není problém tyto stránky najít.

SEO optimalizace se Vám může jevit jako dost skličující prostředek jak umístit vaše stránky na přední pozice vyhledávačů a určitě Vás napadne myšlenka zda nelze využít nějakých triků. Určitě by se něco našlo, ale v konečném součtu jde vždy a především o vytvoření kvalitního obsahu, ke kterému se budou uživatelé vracet.