Proč je SEO důležité


Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 30.10.2006 Kategorie: Optimalizace stránek

Několik definicí, které vám osvětlí, proč je důležité dbát na optimalizaci stránek pro vyhledávače. Zjistíte, co je účelem SEO a zda není přeceňovanou skutečností.


SEO vytváří přístupné a použitelné stránky.

Dobrá realizace SEO udělá vaše stránky více přístupnými a použitelnými nejenom pro vyhledávače, ale i pro uživatele. Vzhledem k tomu, že vyhledávačů v současné době využívá k vyhledávání informací na internetu až 80% uživatelů, je umístění stránek na prvních pozicích základem úspěchu. Agresivní SEO marketingové firmy neustále používají negativní SEO optimalizace a tím nevytváří o SEO dobré mínění. Jedná se pouze o jeden typ marketingu. Existují dobré a špatné cesty pro propagaci produktu. I když ty špatné cesty fungují, tak většinou pouze na chvíli. Přestože v prvním okamžiku záporné techniky na vaše stránky mohou přivést větší množství uživatelů, nedochází k jejich udržení a následuje prudký pád. Obzvláště, když uživatelé nenaleznou na stránkách to, co přesně hledají a zjistí, že se jedná o pouhé podsunutí za účelem zvýšení návštěvnosti.

S pozitivními SEO technikami si udržíte stávající uživatele a navíc dokážete přilákat nové.

SEO je rozhodujícím faktorem pro komerční weby

Pokud provozujete internetový obchod, tak váš obchodní úspěch závisí na viditelnosti stránek (jak jsou stránky viditelné ve vyhledávačích). Zákazník si jednoduše na vašich stránkách nic nekoupí, pokud je nenajde. Druhým důležitým kritériem je, když už potencionální zákazník vaše stránky nalezl, jak jej přimět ke koupi nabízeného zboží. Důležitá je vnitřní navigace a rozložení jednotlivých ovládacích prvků vašich internetových stránek tak, aby byly jednoduše použitelné a intuitivně návštěvníka vedli k cíli.

Váš web netvoří pouze titulní stránka! Techniky SEO Vám pomohou vytvořit optimální rozvržení stránek tak, aby zákazník neodešel s nepořízenou.

SEO je součástí vývoje použitelnosti webu

Uživatelé vyžívající internetové vyhledávače očekávají, že naleznou konkrétní informace okamžitě. Vždy hledají nejjednodušší a nejrychlejší cestu, jak se k informacím dostat. Jestliže budevyhledávacím robotem zaindexovaná pouze titulní stránka bez návaznosti na další vnitřní odkazy stránek, nikdy Vaší stránku nenavštíví. Uživatelé pravděpodobně raději půjdou za informací, která jejim předložena okamžitě samotným vyhledávačem, než aby procházeli hierarchii vašich stránek. Tento fakt znamená, že by měla být zaindexována každá jednotlivá stránka webu. Váš webmaster musí jednotlivé stránky optimalizovat tak, aby byly atraktivní pro vyhledávače a ve výsledku i pro samotné uživatele.

Využití pozitivních metod SEO povede k úspěšnosti Vašich stránek ve všech směrech. Nemusí se nutně jednat o internetové obchody. Pokud uživatel hledá dodavatele konkrétního řešení, určitě si vybere toho, kterého nalezne!

Použitá literatura

CALISHAIN, T., DORNFEST, R., 100 Industrial-Strength Tips & Tools In. Google Hacks. Cambridge, MA, O'Reilly & Associates. 2003.
SMIČKA, R., Optimalizace pro vyhledávače - SEO, Dubany, Jaroslava Smičková.2004.
THUROW, S., Search Engine Visibility, Berkeley, New Riders. 2002.