Analýza provozu webu = Google Analytics


Autor: Mgr. Miloš Prokýšek Datum: 02.03.2007 Kategorie: Optimalizace stránek

Ptáte se někdy sami sebe, jak je možné, že některé weby jsou nepřehledné a u některých se vám potřebné odkazy přímo "cpou" pod myš? Je to proto, že tvůrci těchto webů vědí, co jejich návštěvníci na webu dělají a kde jsou slabá místa jejich projektů. Seznamte se s jedním z nástrojů, který používají profesionálové (a nejen oni)...


Analýza provozu

Na úlohu analýzy provozu na webu se dá koukat z několika možných hledisek. Každé z těchto hledisek zkoumá specifické aspekty provozu. Obecně lze ale říci, že nás zajímají tyto otázky:

  • Odkud návštěvník přišel? (z vyhledávače, zadal adresu přímo apod.)
  • Jaké stránky našeho webu navštívil?
  • Jakou stránku našeho webu navštívil jako poslední? (a potom odešel jinam)
  • Jak dlouho na našem webu zůstal? (případně na jakých stránkách)
  • Provedl během návštěvy činnost, která nám přináší zisk? (nákup v e-shopu, odeslal email z dotazem na zboží apod.

Spojením jednotlivých odpovědí pak získáváme další odvozené informace, které nám ukazují provoz v jiném světle. Příkladem může být spojení informací o navštívených stránkách a době setrvání. U některých stránek chceme, aby doba setrvání byla co nejkratší (úvodní stránka) a u některých naopak co nejdelší (prohlížení katalogu). Pokud k těmto informacím připojíme údaje o stránkách, na kterých návštěvníci náš web opustili, můžeme získat zajímavé informace. Například zjistíme, že většina návštěvníku, kteří na náš web přišli, dlouho setrvalo na úvodní stránce, ale pak ihned odešli. Tato skutečnost nás například může upozornit na velkou nepřehlednost webu. Návštěvník prostě nenašel to, co hledal.

Analýza stránek se dá i bez hlubších znalostí provádět řekněme "intuitivně". Při prohlížení údajů v některém z analytických nástrojů (např. právě Google Analytics) se soustředíme na údaje, které výrazněji vybočují z běžných hodnot (směrem nahoru i dolu). Na ty se pak zaměříme a pokusíme se zdůvodnit, proč právě ten či onen údaj vybočuje z průměru.

Nebojte se analýzy

Netroufáte si na analýzu sami? Chcete přesto zlepšit své stránky? Kontaktujte odborníky, kteří provedou analýzu provozu za Vás. A nejen to...
Kontaktujte nás!

Někteří vlastníci webových stránek se bojí analytických nástrojů a jejich použití se jim zdá zbytečné. Díky velice příjemným a uživatelsky nenáročným nástrojům (Goole Analytics) je ale v dnešní době tato oblast přístupná i laikům. Je sice možné, že nedokáží přesně definovat problematická místa webu, ale každý může získat alespoň základní přehled o obsahu svých stránek z pohledu návštěvníků. Ten je pro každého provozovatele webu to nejdůležitější, přestože se na to často zapomíná.

Pro laika můžou být hodnotné i základní informace poskytované analytickým nástrojem. Najde zde otázky na odpovědi, které jsou uvedeny v úvodu článku. Ty jsou zcela zásadní pro zacílení webu. Bohužel v českém internetu nenajdeme dostatečně přehledný a komplexní nástroj pro analýzu. Pokud už takový existuje, pak je placený. Naštěstí společnost Google, tak jako již několikrát ve své minulosti, posunuje oblast analýzy webu opět dál. V nástroji Google Analytics přináší široké veřejnosti analytický nástroj v profesionální kvalitě a s profesionálními možnosti. Zároveň však nástroj jednoduše použitelný a přehledný.

Google Analytics

Google Analytics - výchozí stránka Analytický nástroj od Google je k dispozici on-line na adrese http://www.google.cz/analytics. K přístupu do Google Analytics postačí registrace na serveru (dostupné z hlavní stránky produktu). Google Analytics pak pro práci používá velice efektivní kombinaci dynamického webu a objektů Flash. Pro práci je tedy třeba nainstalovat Adobe Flash player, ale ten je ve většině prohlížečů již nainstalován.

Aby mohl Google Analytics pracovat, musí získat údaje o každém kliknutí na webu. Jednoduše lze říci, že na každou stránku webu se umístí odkaz, který odesílá infomace na stránky Google Analytics (informace typu "teď bylo kliknuto", není třeba se obávat úniku informací z webu). Na základě těchto dat jsou pak budovány nejrůznější grafy a výpisy, do kterých lze nahlížet přes Google Analytics. Údaje lze zobrazovat pro uživatelsky definované časové úseky (dny, týdny, měsíce, roky, zcela libovolné období) a lze je i porovnávat. To je velice zajímavé, neboť můžeme pozorovat změny, které nastaly například po změně struktury navigace webu (změna menu).

Problémem Google Analytics je to, že není k dispozici verze s českým prostředím. Naštěstí všechny údaje jsou zobrazovány graficky a číst grafy a výpisy není problém.

Závěrem

Google Analytics je velice kvalitní, komplexní a přívětivý nástroj. Jeho užití sahá od úplných laiků až po profesionální analytiky. Oproti českým neplaceným nástrojům nabízí neporovnatelně více možností a především v mnohem lepší formě. Pěkně zpracované grafy, jednoduché užívání, jasné členění to jsou klady, které dělají z Google Analytics jeden z nejlepších nástrojů pro analýzu a to nejen v neplacené sféře. Google opět dokázal, že umí sledovat potřeby svých návštěvníků a nabídnout doposud netušené možnosti.

Víte kam dál?

  • Nejste příliš zdatní v angličtině, ale zaujal Vás tento nástroj? Kontaktujte nás a získejte českou nápovědu ke Google Analytics a další informace!Chci vědět více!