Čtení u Cafe


31Bře, 2016

Preprocessing SCSS

Autor: Datum: 31.03.2016 Kategorie: Vývoj aplikací

CSS samo o sobě může být zábava, ale styly jsou čím dál tím větší, složitější a obtížnější udržet. To je místo, kde preprocessor může pomoci. Sass vám umožní používat funkce, které neexistují v CSS jako jsou proměnné, nesting, mixins a dalších šikovných dobroty, které usnadňují psaní CSS.

Přečíst celé ⇾
20Pro, 2013

Getting Real - o co jde?

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 20.12.2013 Kategorie: Vývoj aplikací

Krátký úvod do agilní techniky vývoje webových aplikací - Getting Real. Ta je vhodná zejména pro vývoj webových stránek a aplikací v malých týmech.

Přečíst celé ⇾
01Led, 2013

Fáze výroby stránek

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 01.01.2013 Kategorie: Vývoj aplikací

Pokud si přejete vytvořit internetovou prezentaci jakéhokoliv typu, neměli byste nic uspěchat. Přece jenom se jedná o investici, která by se měla také vrátit. Proto vývoj internetové prezentace prochází několika fázemi, které sice představují větší časovou náročnost, ale určitě povedou k efektivnímu vynaložení vašich prostředků. Nahlédněte jak na to.

Přečíst celé ⇾
13Pro, 2012

Video formát FLV

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 13.12.2012 Kategorie: Webcasting

V současné době se hromadně dostávají do popředí širokopásmová připojení k internetu. Tím se otevírají nové možnosti v publikování internetových stránek. Internetová prezentace, tak může obsahovat bohaté multimediální prvky. Čím dál tím více lze využívat video nahrávek, které jsou vloženy přímo do internetové stránky.

Přečíst celé ⇾
17Lis, 2012

Technologie RIA

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 17.11.2012 Kategorie: Vývoj aplikací

S vydáním silverlightu verze 1.0 a jeho verzí následujících, vznikla mezi designéry a vývojáři diskuze, co si vybrat. Silverlight čelí potížím s prosazení na trhu kvůli vyzrálosti technologie Flash. Nicméně, Silverlight disponuje jistými možnostmi, které vývojáři vždy chtěli v Adobe Flash. V tomto příspěvku jsou uvedeny některé technické rozdíly mezi oběma technologiemi.

Přečíst celé ⇾
24Červ, 2010

Problematika přístupnosti AJAX aplikací

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 24.07.2010 Kategorie: Optimalizace stránek

AJAX je jednou z rychle se rozvíjejících platforem, které přináší nové možnosti do prostředí internetových stránek. Při jeho bohatých možnostech nasazení by měla být zajištěna uživatelská přístupnost, což je jeden z problematických faktorů, které se obtížně akceptují.

Přečíst celé ⇾
10Led, 2009

Vývoj webu - grafický návrh

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 10.01.2009 Kategorie: Optimalizace stránek

Při zadávání tvorby internetové prezentace bývá nejčastější chybou, že jako první požadavek je grafický návrh. Grafický návrh by měl, ale být vytvořen až na základě připravené zadávací dokumentace. Tato dokumentace by měla určitě obsahovat výchozí návrhy wireframů.

Přečíst celé ⇾
08Pro, 2008

Vyžadujte podrobný návrh!

Autor: Mgr. Miloš Prokýšek Datum: 08.12.2008 Kategorie: Vývoj aplikací

Při zadávání velkých projektů je zvykem vytvářet podrobnou analýzu problémové oblasti. V dnešní době je nejrozšířenějším prostředkem společné komunikace návrh v jazyce UML. V následujících odstavcích se dozvíte, proč je podrobný návrh (například právě v jazyce UML) výhodný i u malých a středních projektů. Zároveň se dozvíte, jak postupovat při vytváření nového softwaru a co byste měli požadovat.

Přečíst celé ⇾

FLV pomocí FFMPEG

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 21.03.2008 Kategorie: Webcasting

Video formát FLV je velice flexibilní a dosahuje poměrně slušného výkonu při prezentaci videa v prostředí internetu. Výhodou flash videa je široká podpora jeho prezentace napříč bohatým spektrem internetových prohlížečů, které vyžadují minimální softwarovou podporu pro přehrávání flash animací. Jedním ze zajímavých prostředků pro převod video formátů do FLV je nástroj FFMPEG.

Přečíst celé ⇾

Použitelnost videa

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 22.08.2007 Kategorie: Webcasting

Tak jak neustále vzrůstá rychlost připojení k internetu, na internetových stránkách se stále více objevuje používání video klipů. Bohužel mnoho takovýchto videí je původně produkováno pro televizní vysílání a jsou tak nevhodné pro online prostředí.

Přečíst celé ⇾
29Kvě, 2007

Webcasting vs. Educasting

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 29.05.2007 Kategorie: Webcasting

V již dříve publikovaném článku byl webcasting přirovnáván jako internetové vysílání, které umožňuje nejenom pasivní sledování audiovizuálního záznamu, ale poskytuje další interaktivní prvky. Interaktivita je rozhodujícím faktorem při úspěšné implementaci webcastingových systémů do informační struktury firmy.

Přečíst celé ⇾

Co je CMS?

Autor: Mgr. Miloš Prokýšek Datum: 04.03.2007 Kategorie: Optimalizace stránek

CMS jsou klíčové pro úspěch téměř všech webových stránek (webů) na internetu a mnoho organizací je používá. Tento článek se nebude zabývat nejrůznějšími oblastmi použití a strategií CMS, ale uděláme krok zpět a pokusíme se odpovědět na otázku:"Co je CMS?".

Přečíst celé ⇾

Analýza provozu webu = Google Analytics

Autor: Mgr. Miloš Prokýšek Datum: 02.03.2007 Kategorie: Optimalizace stránek

Ptáte se někdy sami sebe, jak je možné, že některé weby jsou nepřehledné a u některých se vám potřebné odkazy přímo "cpou" pod myš? Je to proto, že tvůrci těchto webů vědí, co jejich návštěvníci na webu dělají a kde jsou slabá místa jejich projektů. Seznamte se s jedním z nástrojů, který používají profesionálové (a nejen oni)...

Přečíst celé ⇾

Chci web, protože...

Autor: Mgr. Miloš Prokýšek Datum: 23.01.2007 Kategorie: Vývoj aplikací

Řada firem v minulých letech investovala nemalé částky do svých webových stránek. Bohužel často byla návratnost jejich investic malá nebo žádná. Na otázku, proč tomu tak bylo a v mnohých případech ještě je, se snaží odpovědět tento článek.

Přečíst celé ⇾

Synchronizace prezentace s RealMedia

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 31.12.2006 Kategorie: Webcasting

Soubory typu RealAudio a RealVideo mohou tvořit jednu z cest jak využít těchto formátů pro zobrazení videa na webu. Lze je otevřít přímo v prohlížeči na konkrétním bodě s využitím technologie streamingu.

Přečíst celé ⇾

Základní principy práce s RealMedia formáty

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 22.12.2006 Kategorie: Webcasting

Víte, že umístění videa na internetovou stránku nemusí být neřešitelný problém? Musíte pouze vědět jaké formáty v současné době existují, které by se pro Vaši činnost hodili nejvíce a co k provozování videa pomocí technologie streaming potřebujete.

Přečíst celé ⇾

Vývoj webových aplikací pomocí UML IV

Autor: Mgr. Miloš Prokýšek Datum: 16.12.2006 Kategorie: Vývoj aplikací

Po zmapování požadavků zákazníka a ujasnění detailů při tvorbě USE-CASE diagramů, Scénářů, Analytického o Business modelu přichází na řadu samotná tvorba software. Otázkami jak a čím začít se zabývá tento článek.

Přečíst celé ⇾

Obecná kritéria webcastingu

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 13.12.2006 Kategorie: Webcasting

Díky rychlému technologickému postupu dochází k neustálemu zkvalitňování internetového připojení. Tím se dostávají do popředí zájmu veřejnosti nové možnosti ve využívání inovativních přístupů. Jedním z nich jsou i webcastingové systémy.

Přečíst celé ⇾

Vývoj webových aplikací pomocí UML III.

Autor: Mgr. Miloš Prokýšek Datum: 08.12.2006 Kategorie: Vývoj aplikací

Získání informací o přesných postupech, které jsou ve firmě zavedeny a nejsou podporovány informačním systémem firmy, je někdy obtížné. Analytické a business modely mohou být nástrojem společné komunikace.

Přečíst celé ⇾

Když se řekne webcasting

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 08.12.2006 Kategorie: Webcasting

Webcasting je narůstajícím fenoménem současné doby. Nové možnosti při zvyšování rychlosti internetu přinášejí nebývalé možnosti ve využívání videa na internetu. Víte co znamená, když se řekne webcasting?

Přečíst celé ⇾

SEO versus uživatelé a vyhledávače

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 03.12.2006 Kategorie: Optimalizace stránek

Víte jak vidí Vaše stránky internetové vyhledávače? Máte představu o tom jak vyhledávače fungují a jak probíhá hodnocení stránek. Tento článek ukazuje základní principy vyhledávačů a pokusí se objasnit některé důležité podmínky SEO.

Přečíst celé ⇾

SEO v praxi

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 17.11.2006 Kategorie: Optimalizace stránek

Mnoho uživatelů si v oblasti SEO klade několik základních dotazů. Zejména pak zda je optimalizace stránek pro jejich internetové prezentace vhodná. Jestli nestačí optimalizovat pouze některé stránky nebo jenom stránku úvodní.

Přečíst celé ⇾

Vývoj webových aplikací pomocí UML II.

Autor: Mgr. Miloš Prokýšek Datum: 14.11.2006 Kategorie: Vývoj aplikací

V minulém díle tohoto malého seriálu jsme se seznámily s UML jako takovým a především s diagramem případů užití (use case). Dnes je na řadě další neocenitelný pomocník analytika - scénář.

Přečíst celé ⇾

Vývoj webových aplikací pomocí UML I.

Autor: Mgr. Miloš Prokýšek Datum: 05.11.2006 Kategorie: Vývoj aplikací

Chtěli byste vědět, jak se rodí rozsáhlé webové projekty? Jak dokáží vývojáři zvládnout složité a komplexní problémy? Jednou z cest je UML. Nahlédněte pod pokličku této technologie!

Přečíst celé ⇾

Desatero optimalizace stránek

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 01.11.2006 Kategorie: Optimalizace stránek

V článku "Proč je SEO důležité" jsme si uvedli několik základních oblastí, ve kterých může být SEO prospěšné. Jak tedy dosáhnout uspokojivých výsledků? Můžete využít placené formy SEO, ale co se nejdříve podívat na možnosti, které vedou k ušetření finančních prostředků?

Přečíst celé ⇾

Proč je SEO důležité

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 30.10.2006 Kategorie: Optimalizace stránek

Několik definicí, které vám osvětlí, proč je důležité dbát na optimalizaci stránek pro vyhledávače. Zjistíte, co je účelem SEO a zda není přeceňovanou skutečností.

Přečíst celé ⇾

Základní pojmy SEO

Autor: PhDr. Milan Novák, Ph.D. Datum: 05.10.2006 Kategorie: Optimalizace stránek

Několik základních pojmů, které budou používány v dalších článcích, které se zabývají optimalizací stránek pro vyhledávače a internetovým marketingem. Vysvětlení dalších pojmů naleznete v našem slovníku.

Přečíst celé ⇾